CREATON_poprzedni_logotyp

CREATON to mająca ponad 130-letnie doświadczenie renomowana marka rozwiązań dachowych należąca do międzynarodowego koncernu Etex Group, jednego z największych na świecie holdingów działających na rynku materiałów budowlanych. Wysoka jakość produktów marki CREATON jest efektem połączenia długiej tradycji w produkcji ciężkich pokryć dachowych z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi.

GRUPA ETEX

mapa grupy etex

Etex Group to jeden z największych holdingów działających na rynku materiałów budowlanych. Koncern został założony w 1905 roku w Belgii, a oferowane przez niego, najwyższej jakości produkty, dostępne są na wszystkich kontynentach. 

Etex Group to ponad 100-letnie doświadczenie i długa historia stabilnego wzrostu. Priorytetem Grupy jest utrzymanie pozycji lidera w dziedzinie ekologicznych i bezpiecznych rozwiązań oraz solidnego partnera w realizacji różnego rodzaju projektów budowlanych. 

ETEX GROUP W LICZBACH:

  • 42 kraje
  • 102 firmy
  • 113 fabryk

CREATON POLSKA

CREATON Polska od 20 lat oferuje najwyższej jakości dachówki ceramiczne i cementowe wraz z oryginalnymi akcesoriami i elementami montażowymi. Bogaty wachlarz sprawdzonych przez lata rozwiązań to synonim najlepszego designu, doskonałej funkcjonalności i najdłuższej żywotności. Na terenie Polski posiadamy 2 zakłady produkcyjne dachówek cementowych: w Olkuszu (województwo małopolskie) i w Chojnicach (województwo pomorskie) oraz najnowocześniejszą w Europie fabrykę dachówek ceramicznych w Widziszewie (województwo wielkopolskie). Pozostałe zakłady CREATON zlokalizowane są na terenie Europy, m.in. w Niemczech i na Węgrzech.

SIŁA CREATON TO: 

  • Wyróżniająca jakość wszystkich oferowanych produktów
  • Bogata oferta dopasowana do indywidualnych potrzeb 
  • Poszanowanie środowiska i zasad zrównoważonego rozwoju
  • Niezawodne partnerstwo w relacjach z naszymi kontrahentami 

Historia firmy

1884

Alois Berchtold zakłada pierwszy nowoczesny zakład produkcyjny wytwarzający dachówki ceramiczne w miejscowości Wertingen w Niemczech
To początek dachówek ceramicznych, które w 1992 roku nazwano marką CREATON.

1905

Powstaje Etex Group – z inicjatywy Alphonsa Emsensa w Belgii powstaje firma o nazwie Eternit – pierwsza fabryka włóknocementu. 
Autorem technologii, która umożliwiła produkcję płaskich arkuszy z cementu wzmocnionego włóknami był austriacki przemysłowiec Ludwik Hatschek.

1934

Budowa cegielni w Autenried z inicjatywy Antona Otta i początek produkcji klasycznych gładkich płytek „karpiówek”. 
Fabryka ta istniała w tej lokalizacji przez ponad 300 lat.

1937-1957

To czas niezwykle intensywnego rozwoju Etex Group. Firma tworzy swoje oddziały w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce.
Poszerza również ofertę o nowy asortyment.

1993-2000

Powstają trzy nowoczesne zakłady produkcyjne dachówek ceramicznych w Großengottern i Turyngii, w których produkowanych jest ok. 50 milionów dachówek rocznie.

1998

W Olkuszu na południu Polski powstaje oddział firmy – Euronit sp. z o.o.

1999

Uruchomienie fabryki dachówek cementowych Euronit w Olkuszu.

2008

Powstanie nowego oddziału firmy w Polsce – CREATON Polska sp. z o.o.  z siedzibą w Krakowie.

2009

Powstaje druga w Polsce fabryka dachówek cementowych Euronit w Chojnicach.

2009

Marka CREATON obchodzi 125-lecie swojego istnienia.

2011

Etex przejmuje 80% udziałów francuskiej grupy Lafarge na terenie Europy i Ameryki Łacińskiej. Było to jedno z największych przejęć w historii koncernu, 
które doprowadziło do powstania marki Siniat – jednego z największych producentów płyt kartonowo-gipsowych w Europie. 
W tym samym roku powstaje w Polsce spółka Etex Building Materials Polska sp. z o.o. z siedzibą w Olkuszu 
(w wyniku połączenia trzech spółek: Euronit sp. z o.o., CREATON sp. z o.o. i Etex Building Materials sp. z o.o.)

2012

Uruchomienie w Widziszewie najnowocześniejszej w Europie fabryki dachówek ceramicznych marki CREATON.

2014

Grupa Etex nieustannie inwestuje – nabywa w całości grupę Lafarge w Ameryce Łacińskiej i Europie
Ten krok umocnił pozycję koncernu jako lidera na światowym rynku materiałów budowlanych

2016

Zmiana nazwy spółki z Etex Building Materials Polska sp. z o.o. na CREATON Polska sp. z o.o. reprezentanta na terenie Polski 4 marek produktowych: 
CREATON, EURONIT, EQUITONE i CEDRAL.

2017

Dachówki ceramiczne CREATON oraz produkty EURONIT: dachówki cementowe, płytka i płyta falista z włóknocementu oferowane są pod jedną marką – CREATON.

2019

W wyniku zmiany strategii biznesowej CREATON koncentruje się na produkcji i sprzedaży dachówek ceramicznych i cementowcach oraz akcesoriów dachowych. 

Rozwiązania z włóknocementu: płyty elewacyjne EQUITONE, deski elewacyjne CEDRAL oraz płytki i płyta falista EURONIT zostają włączone do oferty innej polskiej spółki należącej do Grupy ETEX – SINIAT sp. z o.o.

 

GEKO SP Z O. O.

Krakowska 23

32-600 Oświęcim

Dzial handlowy:

+48 33 842 22 48

handlowy@gekooswiecim.pl